تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 2 از 4 اولاول 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 11 به 20 از 38

نام تاپيک: احساس درد در حیوانات

حـــــرفـه ای B3HZ@D's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007

پيش فرض

شما با بررسی وضعیت رفتاری حیوان میتونین تا حدود زیادی متوجه درد کشیدن اون بشین .

وقتی حیوان احساس درد کنه سریع نسبت به ضربه عکس العمل نشون میده و صدای ناله میده . من یکی دو بار که حواسم نبود پام رو بر روی دست سگی که نگهداری میکنم گذاشتم و یکدفعه جیغ زد و رفت یک گوشه نشست .

حیوان وقتی قسمتی از بدنش درد داشته باشه از اون استفاده نمیکنه ... مثل دست یا پا اگه صدمه ببینه سعی میکنه کمترین استفاده ممکن رو از اون داشته باشه و به نوعی دستش رو جمع میکنه و راه میره .
    مثل انسان که وقتی دستش درد داشته باشه از اون کار نمیکشه .

اگر هم به اون قسمت که صدمه دیده و درد داره دست بزنین واکنش نشون میده و خودش ور عقب میکشه یا شاید حالت تهاجمی پیدا کنه .
    مثل انسان که سعی میکنه افراد دیگه به عضو آسیب دیده اون نزدیک نشن و دست نزنن .

یک بار هم پای همسترم بین نرده های قفس گیر کرده بود و من با صدای جیغش متوجه شدم . بعد که برای کمک بهش اقدام کردم و دستم رو سمت پاش بردم به طرز فجیعی شروع کرد به گاز گرفتن .
    چون که در وضعیت بدی پاش گیر کرده بود و کوچکترین فشاری درد زیادی رو بهش وارد میکرد . کلا توی اون مدتی که میخواستم پاش رو آزاد کنم از چند جا دستم رو به شدیدترین حالت ممکن گاز گرفت و چند زخم روی دستم موند .
    وقتی هم که آزاد شد رفت یک گوشه نشست و شروع کرد به لیس زدن پاش و هنگام راه رفتن لنگان لنگان میرفت که کاملا گویای درد موجود در پاش بود.

همه حیوانات درد رو حس میکنن . در این باره مطالب و مقالات زیادی هم نوشته شده و میتونین توی اینترنت پیدا کنین.

2. 7 کاربر از B3HZ@D بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

اگه نباشه جاش خالی می مونه begotten's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

شما با بررسی وضعیت رفتاری حیوان میتونین تا حدود زیادی متوجه درد کشیدن اون بشین .

وقتی حیوان احساس درد کنه سریع نسبت به ضربه عکس العمل نشون میده و صدای ناله میده . من یکی دو بار که حواسم نبود پام رو بر روی دست سگی که نگهداری میکنم گذاشتم و یکدفعه جیغ زد و رفت یک گوشه نشست .

حیوان وقتی قسمتی از بدنش درد داشته باشه از اون استفاده نمیکنه ... مثل دست یا پا اگه صدمه ببینه سعی میکنه کمترین استفاده ممکن رو از اون داشته باشه و به نوعی دستش رو جمع میکنه و راه میره .
    مثل انسان که وقتی دستش درد داشته باشه از اون کار نمیکشه .

اگر هم به اون قسمت که صدمه دیده و درد داره دست بزنین واکنش نشون میده و خودش ور عقب میکشه یا شاید حالت تهاجمی پیدا کنه .
    مثل انسان که سعی میکنه افراد دیگه به عضو آسیب دیده اون نزدیک نشن و دست نزنن .

یک بار هم پای همسترم بین نرده های قفس گیر کرده بود و من با صدای جیغش متوجه شدم . بعد که برای کمک بهش اقدام کردم و دستم رو سمت پاش بردم به طرز فجیعی شروع کرد به گاز گرفتن .
    چون که در وضعیت بدی پاش گیر کرده بود و کوچکترین فشاری درد زیادی رو بهش وارد میکرد . کلا توی اون مدتی که میخواستم پاش رو آزاد کنم از چند جا دستم رو به شدیدترین حالت ممکن گاز گرفت و چند زخم روی دستم موند .
    وقتی هم که آزاد شد رفت یک گوشه نشست و شروع کرد به لیس زدن پاش و هنگام راه رفتن لنگان لنگان میرفت که کاملا گویای درد موجود در پاش بود.

همه حیوانات درد رو حس میکنن . در این باره مطالب و مقالات زیادی هم نوشته شده و میتونین توی اینترنت پیدا کنین.
    من با شما در کلیت چیزی که میشه اسمش رو گذاشت احساس درد در حیوانات موافقم.
    مکانیزم ایجاد درد و همه ی اون عکس العمل های خارجی ای که داره.

ولی آیا اون حسی که از این مکانیزم به حیوان منتقل میشه همیشه همون حسی هست که وقتی ما آسیب میبینیم داریم؟

یعنی نمیشه اون حس در حیوانات مثلا مور مور شدن باشه و حیوان به طور غریزی وقتی عضویش مور مور میشه عکس العمل نشون میده(جیغ و گاز(برای دفع خطر) و میفهمه که آسیب دیده؟

در موارد خاص چطور؟
    مثلا سر بریدن گوسفند؟
    Last edited by begotten; 21-11-2013 at 18:56.

Super Moderator Stream's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

من با شما در کلیت چیزی که میشه اسمش رو گذاشت احساس درد در حیوانات موافقم.
    مکانیزم ایجاد درد و همه ی اون عکس العمل های خارجی ای که داره.

ولی آیا اون حسی که از این مکانیزم به حیوان منتقل میشه همیشه همون حسی هست که وقتی ما آسیب میبینیم داریم؟

یعنی نمیشه اون حس در حیوانات مثلا مور مور شدن باشه و حیوان به طور غریزی وقتی عضویش مور مور میشه عکس العمل نشون میده(جیغ و گاز(برای دفع خطر) و میفهمه که آسیب دیده؟

در موارد خاص چطور؟
    مثلا سر بریدن گوسفند؟
    ببینید دقیقا همون حس نیست (حتی بین دو انسان هم اون حس دقیقا یکسان نیست) ولی مکانیزم مشابهی است. اون حس نمی تونه مورمور شدن ما باشه چون دلیلی برای ارتباط این دو به هم وجود نداره. اون مثال شما برای خفاش رو برای هر چیزی در هر شرایطی میشه زد: تا وقتی خرس نباشی نمی تونی بفهمی خرس میبینه یا نه. با مطالعه مکانیزم ها و پیدا کردن تشابه ها میشه به یک نتیجه گیری منطقی رسید. اینطور نیست که بدن ما و حیوانات 180 درجه با هم تفاوت داشته باشند، اکثر ژن های ما و حیوانات یکسان است و این باعث میشه مکانیزم ها هم یکسان یا بسیار مشابه باشند.

تعریف دقیق درد از ویکیپدیا:

An unpleasant sensory and emotional experience associated with actual or potential tissue damage, or described in terms of such damage

ولی فعلا ما نمی تونیم با حواس انسانی خودمون درک کنیم حیوان ها موقع درد چه احساسی می کنند همونطور که اونها نمی تونند با حواس خودشون درک کنند ما موقع درد چه حسی می کنیم ولی چیزی که میشه نتیجه گرفت اینه که همون ناخوشایندی که درد برای ما انسان ها با حواسمون داره، چیزی مشابه اون برای حیوان ها با حواس خودشون وجود خواهد داشت و شدت ناخوش آیند بودن هم با شدت نوع آسیب رابطه مستقیم داره (اینها دیگه قابل اندازه گیری است).

5. 5 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

ولی فعلا ما نمی تونیم با حواس انسانی خودمون درک کنیم حیوان ها موقع درد چه احساسی می کنند همونطور که اونها نمی تونند با حواس خودشون درک کنند ما موقع درد چه حسی می کنیم ولی چیزی که میشه نتیجه گرفت اینه که همون ناخوشایندی که درد برای ما انسان ها با حواسمون داره، چیزی مشابه اون برای حیوان ها با حواس خودشون وجود خواهد داشت و شدت ناخوش آیند بودن هم با شدت نوع آسیب رابطه مستقیم داره (اینها دیگه قابل اندازه گیری است).
    نظرمون به هم نزدیک تر شد.

پس ما نمیتونیم به طور قطعی از کیفیت احساس درد حیوانات مطلع بشیم.
    فقط میتونیم بر اساس مشاهده ی یه سری شباهت ها بین خودمون و حیوانات یک حدس هایی بزنیم.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

نظرمون به هم نزدیک تر شد.

پس ما نمیتونیم به طور قطعی از کیفیت احساس درد حیوانات مطلع بشیم.
    فقط میتونیم بر اساس مشاهده ی یه سری شباهت ها بین خودمون و حیوانات یک حدس هایی بزنیم.
    حرفتون درسته ولی نحوه بیانش دقیق نیست چون قضیه حدس و گمان نیست. کلا ما قادر به درک یک سری چیزها نیستیم و یکی از اونها همین نوع پردازش اطلاعات در مغز حیوانات هست ولی معنیش این نیست که نمی تونیم نشون بدیم اون حس نا خوش آیند است و باعث آزار و اذیت اون حیوان میشه. چیزی که میشه گفت اینه که ما قادر نیستیم برای حیوانات همدردی کنیم چون دردشون برای مغز ما قابل فهم نیست ولی این درد وجود داره و میزانش هم محسوس است چون حیوان نسبت بهش عکس العمل نشون میده و تاثیرش در مغز انسان و حیوان مشابه است. درد در فرگشت به نظر میاد قبل از جدا شدن نسل ما از سایر پستاندار ها پدید اومده باشه.

8. 5 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

ولی معنیش این نیست که نمی تونیم نشون بدیم اون حس نا خوش آیند است و باعث آزار و اذیت اون حیوان میشه.
    خب پس لطفا با استدلال یا مدرک نشون بدید که ما چجوری پی میبریم که اون حس درد حیوانات ناخوشایند هست.

تاريخ عضويت
    Jun 2007
    محل سكونت
    Wolf Trap

پيش فرض

خب پس لطفا با استدلال یا مدرک نشون بدید که ما چجوری پی میبریم که اون حس درد حیوانات ناخوشایند هست.
    همونطور که گفتم از نظر مغزی و سیستم عصبی میشه فهمید ساختار درد حیوانات چگونه است و این مکانیزم وجود دارد و تاثیرات داروها هم بر این مکانیزم مشخص است. ناخوش آیند بودن یک کار برای یک موجود (انسان یا حیوان) از رفتار اون موجود مشخصه که حیوان سعی می کنه تحت هر شرایطی از اون دوری کنه و شدت این ناخوش آیند بودن رو هم از عکس العمل های حیوان میشه فهمید.

11. 5 کاربر از Stream بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

حـــــرفـه ای B3HZ@D's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jan 2007

پيش فرض

دوست عزیز فکر نکنم درک این موضوع اینقدر سخت باشه . مدرکش واکنشی است که این موجودات نسبت به صدمه دیدن و ضربه - سوزش - زخم و ... نشون میدن .
    نمونه بارزش آزمایشات علمی و تحقیقاتی است که از حیوانات مثل خرگوش - موش - میمون و ... استفاده میکنن . اگر آزمایش درد آور باشه به حیوانات مخدر تزریق میشد تا حس درد رو کم کنن .

در سال 1980 هم Francis C. Colpaert برای آزمایش درد حیوانات به تعدادی موش دارویی تجویز کرد که این دارو شامل یک سری باکتری بود که بصورت موقت باعث ایجاد ورم مفصل میشد . همونطور که میدونیم ورم مفصل به انسان درد زیادی وارد میکنه .
    در ادامه برای موش ها دو راه انتخاب قرار میداد . یک مایع بدمزه که حاوی داروی مسکن درد بود در یک طرف و در طرف دیگه مایعی شیرین که البته هیچ خاصیتی نداشت . ولی موش ها در هنگام انتخاب به سمت مایع بدمزه که حاوی مسکن بود میرفتن و این انتخاب دقیقا برای از بین بردن دردی بود که داشتن .

We have more evidence that animals feel pain from the experiments Francis C. Colpaert did on animals and pain medication in the early 1980s. He injected rats with bacteria that produce a temporary bout of arthritis we know is painful in humans, then gave them a choice between a bad-tasting liquid analgesic and a sweet, sugarytasting liquid rats normally like. The rats chose the bad-tasting painkiller over the sugar solution, a pretty good sign they were choosing it for its painkilling properties. They definitely weren't choosing it for its taste.

13. 6 کاربر از B3HZ@D بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

همونطور که گفتم از نظر مغزی و سیستم عصبی میشه فهمید ساختار درد حیوانات چگونه است و این مکانیزم وجود دارد و تاثیرات داروها هم بر این مکانیزم مشخص است. ناخوش آیند بودن یک کار برای یک موجود (انسان یا حیوان) از رفتار اون موجود مشخصه که حیوان سعی می کنه تحت هر شرایطی از اون دوری کنه و شدت این ناخوش آیند بودن رو هم از عکس العمل های حیوان میشه فهمید.
    لزوما نشون دهنده ی زجر آور و ناخوشایند بودن اون حس نیست.

قبلا هم گفتم که میتونه یه حس دیگه باشه و حیوان به طور غریزی وقتی چنین حسی بهش دست میده سعی میکنه عوامل به وجود آورنده ی اون حس رو از بین ببره.
    و ما لزوما نمیتونیم بگیم اون حس رنج آور هست.

بازم میگم من خود درد رو قبول دارم ولی اون تیکه که شما نتیجه میگیرید که این مکانیزم درد لزوما رنج آور هست رو هنوز اثبات نکردید.

تاريخ عضويت
    May 2011

پيش فرض

دوست عزیز فکر نکنم درک این موضوع اینقدر سخت باشه . مدرکش واکنشی است که این موجودات نسبت به صدمه دیدن و ضربه - سوزش - زخم و ... نشون میدن .
    نمونه بارزش آزمایشات علمی و تحقیقاتی است که از حیوانات مثل خرگوش - موش - میمون و ... استفاده میکنن . اگر آزمایش درد آور باشه به حیوانات مخدر تزریق میشد تا حس درد رو کم کنن .

در سال 1980 هم Francis C. Colpaert برای آزمایش درد حیوانات به تعدادی موش دارویی تجویز کرد که این دارو شامل یک سری باکتری بود که بصورت موقت باعث ایجاد ورم مفصل میشد . همونطور که میدونیم ورم مفصل به انسان درد زیادی وارد میکنه .
    در ادامه برای موش ها دو راه انتخاب قرار میداد . یک مایع بدمزه که حاوی داروی مسکن درد بود در یک طرف و در طرف دیگه مایعی شیرین که البته هیچ خاصیتی نداشت . ولی موش ها در هنگام انتخاب به سمت مایع بدمزه که حاوی مسکن بود میرفتن و این انتخاب دقیقا برای از بین بردن دردی بود که داشتن .

We have more evidence that animals feel pain from the experiments Francis C. Colpaert did on animals and pain medication in the early 1980s. He injected rats with bacteria that produce a temporary bout of arthritis we know is painful in humans, then gave them a choice between a bad-tasting liquid analgesic and a sweet, sugarytasting liquid rats normally like. The rats chose the bad-tasting painkiller over the sugar solution, a pretty good sign they were choosing it for its painkilling properties. They definitely weren't choosing it for its taste.
    تا به حال چندین بار توضیح دادم که این واکنش ها واعمالی که حیوانات برای بر طرف کردند اون حس انجام میدن لزوما ثابت نمیکنه که حس اونا با ما یکی و حس رنج آوری رو تجربه میکنند.

مگر هر چیزی که حیوان بهش عکس العملی مشابه ما نشون بده میشه نتیجه گرفت که حس و تجربه ای که حیوان با ما داشته یکی بوده؟

ممکنه حسی که به اونا موقع درد وارد میشه هر چیزی باشه و این مکانیزم به طور غریزی در حیوان وجود داره که موقع احساس اون حس عکس العمل هایی هر چند مشابه انسان انجام میده.

ولی لزوما نمیشه نتیجه گرفت که چون عکس العمل حیوان مشابه انسان بوده پس حسی که این عکس العمل ها رو به وجود آورده هم مشابه بوده.

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

برچسب های این موضوع

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •