تبلیغات :
آکوستیک ، فوم شانه تخم مرغی، صداگیر ماینر ، یونولیت
دستگاه جوجه کشی حرفه ای
فروش آنلاین لباس کودک
خرید فالوور ایرانی
خرید فالوور اینستاگرام
خرید ممبر تلگرام

[ + افزودن آگهی متنی جدید ]

صفحه 3 از 4 اولاول 1234 آخرآخر
نمايش نتايج 21 به 30 از 34

نام تاپيک: نصب ویندوز روی پارتیشن primary یا logical?

آخر فروم باز بهنازی's Avatar
    تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

با سلام به خدمت عزیزان من از طریق Partition Magic درایوی که میخواستم ویندوز جدید روش نصب کنم رو اکتیو کردم و بلافاصله ویندوز جدید رو نصب کردم (بالاخره تبدیلش کردم) ولی مستقیم وارد ویندوز جدید میشه و درایو ویندوز قبلی دیده نمیشه چجوری باید وارد ویندوز قبلی شد حالا؟
    با تشکر

حـــــرفـه ای M.R.M's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام دوست عزيز ،
    از توضيحات شما كاملا اين نكته مشخص ميشود كه مطالب پستهاي قبلي بنده و ساير دوستان عزيز را با دقت مطالعه ننموديد ...
    در خصوص مشاهده پارتيشن ها تا زماني كه سيستم عامل بر روي آن نصب نگردد اين اتفاق همانطور كه شما نيز به آن اشاره نموديد رخ نخواهد داد. به محض اينكه شما سيستم عامل جديدي را بر روي يك پارتيشن Primary نصب نماييد ، آن پارتيشن براي MBR به عنوان پارتيشن Boot شناخته خواهد شد و با توجه به اينكه هر پارتيشن Primary براي بوت در ساختار Multi-Boot بايد فعال باشد ( Active ) و با توجه به اينكه شما در هر هارد ديسكي تنها قادر به فعال سازي يك پارتيشن Primary هستيد ، به همين منظور پارتيشن Primary ديگر ( كه ويندوز نيز بر روي آن نصب ميباشد ) در حالت غير فعال در خواهد آمد و اين امر باعث خواهد شد كه از ديد ويندوز ديگر مخفي بماند ...
    در مورد پارتيشن Logical اي كه به آن اشاره نموديد نيز اگر مجددا به پستهاي قبلي بنده مراجعه نماييد متوجه خواهيد شد كه به اين نكته اشاره نمودم كه يك پارتيشن Logical در پارتيشن Extended ايجاد ميشود و پارتيشن Extended خود از نوع Primary ميباشد و بنابراين شما براي استفاده از اين پارتيشن به عنوان يك پارتيشن Primary مجزا بايد ابتدا آن پارتيشن Logical را از بين برده و آن را با Extended ادغام نماييد سپس از اين فضاي Extended براي ايجاد پارتيشن Primary با برچسب مشخص استفاده نماييد.
    اما براي اينكه شما بتوانيد در هر بار استفاده از ويندوز ها نيازي به فعال سازي پارتيشن مورد نظر از طريق روشهايي همچون FDISK ( استفاده تنها براي Active سازي و نه فرمت ) و ... نداشته باشيد و با توجه به اينكه ساختار هارد شما در حالت Multi-Boot قرار گرفته است ، ميتوانيد از ابزارهايي كه به صورت خودكار اين كار را انجام ميدهند استفاده نماييد.
    نمونه اي از اين ابزارها كه به آن اشاره نمودم ، ابزار BootMagic ميباشد كه به همراه نرم افزار Partition Magic نصب ميگردد ، با كمك اين ابزار شما ميتوانيد هارد ديسك Multi-Boot خود را به سادگي مديريت نماييد و مشكل خود را برطرف نماييد ( به شكلهايي كه در پست قبلي ام در مورد BootMagic قرار دادم توجه نماييد ).
    حال من از شما سوالاتي ميپرسم كه ممنون ميشوم در صورت امكان به آنها ( بيشتر براي خود ) پاسخ دهيد :
    1- آيا شما كاربر بسيار حرفه اي در استفاده از رايانه هستيد و جزو كاربران خاص و اداري قرار داريد و يا اينكه يك كاربر خانگي با استفاده هاي مشخص از رايانه هستيد ؟
    2- آيا شما اطلاعات بسيار مهمي از قبيل يك نرم افزار خاص داريد كه نياز داريد زماني كه در يك ويندوز آن را نصب ميكنيد و اطلاعات آن را در همان درايو ويندوز ذخيره مينماييد ، تمايل به حفاظت خاص اطلاعات آن از ديد ويروسهاي رايانه اي و ... كه ممكن است ويندوز ديگر را تهديد نمايند ، داريد ؟
    3- آيا شما كاربري هستيد كه نياز به استفاده از سيستم عاملهاي خاص ( براي مثال OS/2 و ... ) براي انجام كارهايي خاص داريد ؟
    پاسخ به اين سوالات در واقع به خود شما كمك ميكند كه تشخيص دهيد آيا واقعا نيازي به اين تعداد پارتيشن Primary نياز داريد يا خير ...
    در دنياي رايانه از پارتيشن Primary در اكثر موارد براي انجام عمليات Multi-Boot استفاده ميشود و آن هم تنها براي مواردي كه نياز بسيار مهمي به آن دارند ( براي مثال مواردي كه در سوالات به آنها اشاره داشتم ) ، رايج ترين حالت نيز استفاده از 2 پارتيشن Primary است تا بتوانند سيستم را در حالت Multi-Boot آن هم دو گانه و نه چند گانه قرار دهند ...
    پارتيشن هاي Primary محدوديت هاي بسيار زيادي را براي كاربر ايجاد ميكند و به همين علت همواره بهتر است اگر واقعا نياز ميباشد به تعداد محدود استفاده شود. معمولا در شركتها و سازمانهايي كه مدام در حال رد و بدل نمودن اطلاعات ميباشند از دو يا بيشتر پارتيشن Primary استفاده ميشود ، آن هم تنها براي اين امر كه در هر يك از آنها سيستم عاملي نصب ميشود كه اطلاعات و نرم افزارهاي خاص آنها از ديد سيستم عامل ديگر مخفي بماند تا در صورت بروز مشكل فايلهاي مهم آن نرم افزار و ... دچار آسيب نشود ( مجددا تاكيد ميكنم رايج ترين حالت تنها وجود 2 پارتيشن Primary براي دو سيستم عامل مختلف ميباشد ، زيرا واقعا به بيش از اين نيازي نيست ).
    كاربران خانگي با توجه به اينكه معمولا براي مديريت فايلهاي خود به تعداد بيشتري پارتيشن نياز دارند ، معمولا از پارتيشن هاي Logical استفاده ميكنند تا بتوانند به تعداد دلخواه آنها را داشته باشند و محدوديت هاي خاص نداشته باشند و به راحتي آنها را مديريت نمايند.
    در هر صورت من باز هم به شما تاكيد ميكنم اولا نياز خود را بسنجيد و هدف نهايي خود را مشخص نماييد و سپس تصميم به ايجاد چنين ساختار پارتيشن بندي نماييد و دوما پستهاي قبلي بنده و ساير دوستان عزيز را مجددا به دقت مطالعه نماييد و از هر بخش آن به صورت گذري عبور نكنيد.
    مطمئن باشيد تعداد پارتيشن Primary بيش از حد نه تنها هيچ كمكي به امنيت بيشتر سيستم شما نخواهد كرد ، بلكه ممكن است در آينده شما را با مشكلاتي در مديريت پارتيشن ها و فايلها مواجه سازد كه اگر كاربر حرفه اي نباشيد قطعا در رفع اين مشكلات دچار اشكال خواهيد شد ، زيرا بايد از روشهاي تحت DOS براي تعمير و ... استفاده نماييد كه قطعا براي هر كاربري رضايت بخش نميباشد ...
    ضمنا شما اگر واقعا تنها هدفتان اعمال امنيت بيشتر براي فايلهاي خود ميباشد بايد توجه خود را به فرمت پارتيشن معطوف داريد و نه به نوع آن ... براي مثال فرمت هايي از قبيل NTFS در ويندوز و SWAP و EXT در لينوكس و UFS در SUN و ... كه هر يك در جاي خود داراي توضيحات بسيار مفصلي ميباشند و در اين بحث نميگنجند.
    اميدوارم به نتيجه گيري مطلوبي برسيد و بتوانيد بهترين تصميم را اخذ نماييد ...
    شاد و پيروز و موفق باشيد .

3. 4 کاربر از M.R.M بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

ببخشید این قدر سوال میکنم چون من قبلا از روش سنتی استفاده میکردم در هنگام بوت میپرسید که کدوم os رو انتخاب کنم حالا من یکی از اینها رو پاک کردم و عوضش از روش Multi Primary استفاده میکنم حالا دو تا مشکل دارم یکی این که به ویندوز اولی که میخوام بوت بشم باز اون صفحه مربوط به انتخاب os هستش این چجوری از بین ببرم که دیگه نپرسه چون یکی خالیه؟
    دوم اینکه وارد ویندوز قدیمی که میشم قبل از صفحه welcome پیام میده که برنامه autochk رو نمیتونه اجرا بکنه دوباره برمیگردم به ویندوز دومی و فایل autochk اون ویندوز رو کپی میکنم رو ویندوز قدیمی و درست میشه اینو چجوری از بین ببرم؟
    با تشکر

کـاربـر بـاسـابـقـه Behroooz's Avatar
    تاريخ عضويت
    May 2005
    محل سكونت
    ایران

پيش فرض

با این توضیحات دوستان امیدوارم مشکلت حل شده باشه .

در هارد دیسک به بیش از یک درایو پریمری نیازی نیست .

درایو سی معمولا پریمری هستش و با نصب ویندوز دوم روی درایو دیگه نیازی نیست که باز هم یک درایو پریمری دیگه داشته باشیم .

برای حذف اون صفحه سیاه که ویندوز ها رو نشون میده شما باید فایل boot.ini رو ادیت کنید .

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

دوستان میشه بیشتر در مورد سوال آخرم توضیح بدن.ممنون میشم.چون جوابشو گشتم پیدا نکردم.

حـــــرفـه ای M.R.M's Avatar
    تاريخ عضويت
    Jun 2004

پيش فرض

سلام دوست عزيز ،
    در مورد عذرخواهي شما از پرسيدن سوالات زياد ، بايد بگويم به هيچ وجه نيازي به عذرخواهي نميباشد ... وظيفه بنده و ساير مديران و دوستان عزيز در انجمن اين است كه در حد توانمان به سوالات شما عزيزان پاسخ دهيم ...
    تنها نكته اي كه بايد به آن توجه نماييد اين است كه قبل از مطرح نمودن سوالات خود مطمئن شويد در محل مناسب و پس از جستجو و خواندن كامل مطالب آن را بيان نموده ايد.
    در مورد سوالات اخير شما :
    براي تغيير و ويرايش منوي بوت ويندوز بايد مراحل زير را طي نماييد :
    بر روي My Computer راست كليك نماييد و گزينه Properties را انتخاب نماييد.
    وارد شاخه Advanced شويد و بر روي دكمه Settings در قسمت Startup and Recovery كليك نماييد :

در صفحه ظاهر شده بر روي دكمه Edit كليك نماييد :

به اين ترتيب فايل boot.ini در ابزار Notepad ويندوز باز خواهد شد كه شامل ليستي از ويندوز ها عبارات خاص مربوط به فرآيند بوت و پارتيشن هاي ويندوز ميباشد :

براي رفع مشكل ، شما كافي است خطي را كه مربوط به ويندوزي كه گفتيد آن را پاك نموده ايد اما نام آن در منوي بوت وجود دارد را در زير عبارت [operating systems] يافته و آن خط را به صورت كامل حذف نماييد و سپس از منوي File بر روي گزينه Save كليك نماييد ( يا از كليدهاي تركيبي Ctrl+S استفاده نماييد ) و سپس اين صفحه را ببنديد و صفحات زيرين را نيز OK نماييد.
    پس از اين كار نام آن ويندوز از ليست بوت حذف خواهد شد و ويندوز ديگر منوي بوت را به شما نمايش نخواهد داد و مستقيما وارد مراحل بارگذاري خواهد شد.
    در حذف نمودن آن خطي كه در بالا به آن اشاره نمودم بسيار دقت نماييد ، زيرا اگر اشتباها خط مربوط به ويندوز اصلي خود را حذف نماييد دچار مشكل خواهيد شد.
    ************************************************** *************************************
    اما در مورد مشكل شما با فايل autochk.exe ... در اين مورد آيا شما با هر بار Restart ويندوز دچار اين مشكل ميشويد ؟ حتي بعد از كپي نمودن فايل از ويندوز ديگر ؟ و آيا پيغامي نمايش داده شده به شما پيغام زير است :
    کد:
    برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
    اگر چنين است يك بار مراحل زير را انجام دهيد و نتيجه را بررسي نماييد :
    ابتدا سي دي ويندوز XP خود را ( سي دي كه براي نصب در همان درايو استفاده نموده ايد - البته اگر از ورژنهاي مختلف استفاده نموده ايد ) درون دراو CD-Rom خود قرار دهيد.
    سپس از طريق منوي Start ابزار RUN را اجرا نموده و در آن عبارت cmd را تايپ نماييد و با فشردن اينتر و يا OK وارد محيط Command شويد.
    سپس دستور زير را عينا در آن تايپ نماييد و كليد Enter را بفشاريد :
    کد:
    در اين دستور منظور از /:X نام درايو CD-Rom شما ميباشد كه بايد آن را وارد نماييد.
    پس از فشردن اينتر با پيغامي با اين مضمون مواجه خواهيد شد :
    کد:
    كافي است دكمه Y را بر روي كيبورد خود بفشاريد و اينتر را بزنيد.
    توجه داشته باشيد در حين انجام اين مراحل بايد CD ويندوز XP شما درون درايو CD-Rom باشد.
    پس از اتمام عمليات سي دي ويندوز را از درايو CD-Rom خارج كرده و سيستم خود را Restart نماييد.
    با اين كار مشكل برطرف خواهد شد.
    ************************************************** *************************************
    اميدوارم مشكلتان در اين مورد نيز برطرف شود ...
    شاد و پيروز و موفق باشيد .

8. 5 کاربر از M.R.M بخاطر این مطلب مفید تشکر کرده اند

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

با تشکر فراوان از شما.

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

با تشکر از شما آیا برای سویچ شدن برای ویندوز دیگه به غیر از BootMagic هیچ روشی توی خود ویندوز وجود نداره یه مطلب دیگه روی برنامه Partition Magic من BootMagic وجود نداره ولی در عوض برنامه دیگه ای به نام PQ Boot وجود داره این در مقایسه با BootMagic چطوره؟

تاريخ عضويت
    Mar 2007

پيش فرض

دوستان عزیز سلام با تشکر از پاسخهای شما.
    یه مشکل برام پیش اومده وقتی من روی ویندوز دوم میرم با پارتیشن مجیک میتونم درایوی که ویندوز اول رو روش دارم آنهید کنم وبا ریست کردن میتونم همه درایو ها رو در مای کامپیوتر ببینم ولی این کار رو در ویندوز اول نمی تونم بکنم وقتی که اپلی رو میزنم رست میشه بعد با اعمال پیام میده که دستی ریست کنید و ریست میکنم و درایو ویندوز دوم رو نشون نمیده مشکل از کجاست چجوری میتونم ببینم.
    با تشکر از شما

داره خودمونی میشه
    تاريخ عضويت
    Jun 2007

پيش فرض

تشكر از دوست عزيز كه زحمت كشيدند به سئوال من جواب دادند

Thread Information

Users Browsing this Thread

هم اکنون 1 کاربر در حال مشاهده این تاپیک میباشد. (0 کاربر عضو شده و 1 مهمان)

User Tag List

قوانين ايجاد تاپيک در انجمن

• شما نمی توانید تاپیک ایحاد کنید
  • شما نمی توانید پاسخی ارسال کنید
  • شما نمی توانید فایل پیوست کنید
  • شما نمی توانید پاسخ خود را ویرایش کنید
  •